Sistemska porodična terapija je oblik psihoterapije koja pomaže pojedincima da reše svoje probleme u kontekstu njihovih porodičnih jedinica, gde će mnogi problemi verovatno početi. Svaki član porodice radi zajedno sa ostalima kako bi bolje razumeo svoju grupnu dinamiku i kako njihove pojedinačne akcije utiču jedni na druge i na porodičnu jedinicu u celini. Jedna od najvažnijih premisa porodične sistemske terapije je da se ono što se desi jednom članu porodice dešava svima u porodici.
Sistemsku porodičnu terapiju razvio je psihijatar Murray Bowen 1950-ih. Bowen je radio kao liječnik opće prakse u vojsci, a zatim je prešao na kliničku psihijatriju i Nacionalni institut za mentalno zdravlje i provodio istraživanje o porodicama. Dok su se prethodne psihološke filozofije, poput Frojdovske teorije, fokusirale na pojedinca, Bowenove ideje su se fokusirale na porodicu. Vjerovao je da je porodica emotivna jedinica i da će promjene u jednoj osobi dovesti do promjena u cijeloj grupi.
Kada se koristi
Mnoge psihološke poteškoće počinju rano u životu i potiču iz odnosa unutar porodice porekla ili porodice u kojoj neko odrasta, iako se ovi problemi često pojavljuju kasnije u životu. Porodice u sukobu, kao i parovi i pojedinci koji su zabrinuti za svoje porodice porekla, mogu imati koristi od Sistemske porodične terapije.
Pored porodičnog sukoba, ovaj pristup tretmanu može biti od pomoći kod:
- zloupotrebe narkotika;
- zloupotrebe alkohola;
- depresije;
- anksioznosti;
- bipolarnog poremećaja;
- poremećaja ličnosti;
- poremećaja u ishrani;
- suočavanja sa fizičkim nedostacima i poremećajima.
Kako funkcioniše
Bowen je izgradio SPT na osam ključnih principa:
- Diferencijacija sebe: Osećaj individualnosti koji osoba razvija, umesto da se oslanja na druge u svojoj porodici ili društvenim grupama.
- Trougao: dinamika odnosa između tri osobe, što može uticati na odnose sa drugima u porodici.
- Nuklearni emocionalni procesi porodice: obrasci odnosa koji se javljaju u porodici, uključujući bračni sukob, disfunkciju supružnika, oštećenje jednog ili više dece i emocionalnu distancu.
- Proces porodične projekcije: Roditelji mogu preneti svoja osećanja ili anksioznost na svoju decu, koja onda mogu da izmeste svoja osećanja ili anksioznost na druge.
- Proces prenosa na više generacija: Male razlike u diferencijaciji između dece i roditelja mogu dovesti do velikih razlika među članovima proširene porodice tokom vremena.
- Položaj brata i sestre: Redosled rođenja može uticati na dinamiku između dece, braće i sestara i roditelja.
- Emocionalni prekid: Porodični konflikt bez rešenja može navesti neke ljude da potpuno prekinu vezu.
- Emocionalni procesi u društvu: Šire društvene i kulturne sile mogu uticati na porodične odnose.
Ovaj pristup ima za cilj da pomogne porodicama da prepoznaju ove principe u svojim odnosima, a zatim da rade na razvijanju zdravih odnosa.
Šta možete očekivati od terapije?
Na osnovu svog znanja o porodičnim obrascima i teoriji sistema, koja posmatra delove sistema (kao što su pojedinačni članovi porodice) u odnosu na celinu (porodicu), Boven je verovao da su ličnosti, emocije i ponašanja odraslih pojedinaca rezultat njihovog reda rođenja, njihove uloge u porodici porekla i mehanizama suočavanja koje su razvili za suočavanje sa emocionalnim porodičnim poteškoćama. Da bi se razumeo porodični sistem, porodica se mora posmatrati kao celina i da je ono što definiše porodicu više od ljudi koji je čine, ali i od načina na koji oni međusobno komuniciraju kako bi stvorili jedinstvenu porodičnu dinamiku.
Tokom procesa sistemske porodične terapije, porodica radi pojedinačno i zajedno na rešavanju problema koji direktno utiče na jednog ili više članova porodice. Svaki član porodice ima priliku da izrazi svoje misli i osećanja o tome kako je pogođen. Porodica zajedno radi na tome da pomogne pojedincu u nevolji i da pomogne u ublažavanju pritiska na porodicu. Članovi porodice istražuju svoje individualne uloge u porodici, uče kako da zamene uloge, ako je potrebno, i uče načine da podrže i pomognu jedni drugima u cilju obnavljanja porodičnih odnosa i ponovnog izgradnje zdravog porodičnog sistema.