
Vjerovatno vam se nekada desilo da vam doktor za neku bolest koju trenutno imate kaže da je „na nervnoj bazi“. Nakon toga, čak i ako tražite objašnjenje, vjerovatno ga ne dobijete i napustite ordinaciju s osjećajem da postoji još nešto u vezi s vašim svakodnevnim životom, vašim mislima, emocijama i ponašanjem, ali ne možete utvrditi šta tačno. I ne znate šta dalje, jer je u većini slučajeva jedini savjet koji ste dobili bio „nemojte se nervirati“.
Šta vam doktor nije rekao?
Izraz „bolest na nervnoj bazi“ koristi se za označavanje bolesti koje su psihosomatske, odnosno koje nastaju kao posljedica emocionalnog nezadovoljstva. Nezadovoljstvo najčešće nastaje tako što osjetimo određenu emociju, međutim, iz nekog razloga je ne ispoljimo. Ta emocija nije nestala, već i dalje postoji na fiziološkom nivou. Kada duže vrijeme potiskujemo emocije i ne izražavamo ih, to dovodi do trajnih promjena u fiziološkom funkcionisanju organizma, što na kraju uzrokuje oboljenje.
Na primjer, ako smo odgajani uz ideju da nije pristojno ljutiti se, ako su nas kažnjavali za svaku situaciju kada bismo ispoljili bijes i ljutnju, vjerovatno ćemo naučiti kako da potiskujemo ili prigušujemo osjećanje bijesa. Kada smo bijesni, to se fiziološki ispoljava tako da nam srce počne jače lupati, ubrzano dišemo, želudac se grči, stežemo vilice, a često i šake. Ako se godinama suzdržavamo od doživljavanja i izražavanja bijesa, može se dogoditi da nam je želudac stalno stegnut, što može dovesti do viška želučane kiseline, kataralnih problema, a može se razviti i čir. Također se mogu javiti poremećaji disanja, problemi s desnima i zubima, kao i s cirkulacijom.
Osjećaj tuge ima drugačiju fiziološku osnovu, pa su i poremećaji povezani s neispoljavanjem tuge drugačiji. Osim tuge i bijesa, i druga osjećanja mogu biti potisnuta, što može dovesti do specifičnih poteškoća u psihičkom i fizičkom funkcionisanju.
Malo je poznato da za ovakve poremećaje postoji adekvatan tretman, a to je psihoterapija. Ukoliko vam doktor kaže da imate problem „na nervnoj bazi“, ono što možete uraditi da taj problem riješite jeste da se informišete o psihoterapeutu koji bi vam kroz seriju razgovora pomogao da osvijestite koja se osjećanja kriju u pozadini vašeg poremećaja, kao i da vas obuči kako dalje da postupite s tim osjećanjem (kako da ga adekvatno iskažete, nakon što ga doživite i osjetite). Kako budete naučili izražavati emocije, doći će do oslobađanja od fiziološke napetosti, a simptomi će se vremenom povlačiti.