
Depresija je poremećaj raspoloženja, dok je anksioznost stanje osjećaja napetosti i nelagode.
Anksioznost je osjećaj mučnog i neugodnog iščekivanja, strepnje i neizvjesnosti. Uz anksioznost javlja se psihomotorni nemir i unutrašnji nemir. Anksiozna osoba ima osjećaj da će joj se desiti
nešto „strašno“, da će izgubiti kontrolu nad sobom. Anksioznost nije vezana za konkretnu osobu ili objekt, ona je slobodno lebdeći strah, strah od gubitka kontrole. Anksiozna osoba je stalno u stanju pripravnosti, konstantno napeta. Kod anksioznih osoba često se javljaju panični napadi, koji su rezultat nagomilanih stresa.

Depresija s druge strane je konstantan osjećaj tuge, beznađa i bezvoljnosti. Depresivne osobe često plaču, nemaju želju ni volju za druženjem, imaju problema sa apetitom i spavanjem. Misle negativno i usporeno. Također različiti ljudi depresiju doživljavaju različito. Momak od 15 godina ne može imati iste simptome kao muškarac od 50.
Ključna razlika između anksioznosti i depresije je to što je kod depresije dominantan gubitak interesovanja za svakodnevne životne aktivnosti, dok se anksiozna osoba bori sa izazovima svakodnevnog života. Depresivna osoba osjeća opće stanje tuge i bezvoljnosti, a anksiozna stanje uznemirenosti i nelagode.
Depresija i anksioznost mogu se javiti zajedno. Oko 70 posto osoba doživljava anksioznost i depresiju zajedno. Depresija i anksioznost javljaju se također u kombinaciji sa drugim neurotskim poremećajima kao što su fobije i opsesivno-kompulzivni poremećaj. Također, mnoga psihosomatska oboljenja uzrokovana su pojavom anksioznosti i depresije.