
Anoreksija je poremećaj koji najčešće pogađa djevojke u periodu puberteta i adolescencije, ali ne samo njih. Ovaj poremećaj se prepoznaje po samonametnutoj i rigoroznoj dijeti do izgladnjivanja s ciljem da osoba izgleda lijepo. Pri tome su kriteriji onoga šta je lijepo značajno poremećeni. Osoba koja ima problem s anoreksijom vjeruje da se zdravo hrani i da primjereno vježba, međutim, umjesto da te aktivnosti dovedu do općeg poboljšanja zdravlja, one zapravo dovode do fizičkog propadanja, a u težim slučajevima i do smrti.
S obzirom na to da djevojke često poistovjećuju ljepotu i mršavost, kao i da žele biti lijepe i privlačne, neke od njih spremne su platiti i visoku cijenu za svoj cilj. Mnoge djevojke se zaustave kada primijete da im se zdravlje pogoršalo, ali neke ni to ne obeshrabri u nastojanju da još više smršaju i ugroze zdravlje. Nažalost, neke djevojke ne dobiju bitku sa ovim poremećajem i umru od posljedica izgladnjivanja.
U pozadini ovog problema uglavnom leži depresija, ambivalentna osjećanja prema sebi i bliskim osobama, sklonost ka perfekcionizmu i pretjerana samokritičnost. Mlade djevojke koje se bore s ovim problemom vjeruju da će biti prihvaćene samo ako budu dovoljno mršave i da će, u slučaju da ne uspiju dovoljno smršati, biti odbačene od važnih osoba ili od društva. Upravo taj strah od osude i odbacivanja mladu osobu nagoni da se upušta u ponašanje koje je visoko rizično za zdravlje, a u kasnijim fazama i za samo preživljavanje.
Psihoterapija je u slučaju anoreksije neophodna i predstavlja dio obaveznog tretmana. Osoba s problemom anoreksije na psihoterapiji razvija nove načine na koje može procjenjivati sebe, svoju vrijednost i postignuća, razvija prema sebi odnos ljubavi i prihvaćanja i aktivno se angažuje na usvajanju novih, zdravih obrazaca mišljenja i ponašanja. Sam psihoterapijski proces često dugo traje i zahtijeva visok stepen motivacije za promjenu.