Seks u braku u današnjem svijetu nema osobito dobru reputaciju. Ipak, mnogi tvrde da je to najbolja vrsta seksa. Koje su prednosti seksa u braku?

Osnovna je prednost to što se partneri dobro poznaju, pa s vremenom postaju slobodniji u izražavanju svojih želja i fantazija. Također, mnogi se tek u braku osjećaju sigurnima u partnerovu ljubav, pa se smanjuje ili posve gubi strah od napuštanja ili strah da je partner uz njih samo iz koristoljublja. Zajednički život donosi i bliskost te privrženost, a ako brak funkcionira, to se pozitivno odražava i na seksualne odnose.
Glavni razlog zašto seks u braku danas „loše kotira“ jest to što se u medijima često plasira mišljenje da su seksualna bliskost i privrženost jednome partneru dosadni, dok je navodno slobodno ponašanje, često mijenjanje partnera i seksualno eksperimentiranje – zabavno. Ipak, mnogi ljudi i dalje preferiraju seks s jednim, dugogodišnjim partnerom, a brak kao društvena institucija i dalje opstaje.
Koliko je bitan seks u braku i što sve utječe na njega?
Seks u braku (ili partnerskoj vezi) upravo je ono što taj odnos razlikuje od svih drugih. U drugim vrstama odnosa (prijateljskim, rodbinskim…) nema seksualne bliskosti, dok je u braku upravo seksualnost jedno od glavnih uporišta kvalitetnog odnosa.
Na seks u braku utječu brojni čimbenici. Najvažnije je koliko su partneri suglasni oko toga koliko je seks važan. Ako je oboma iznimno važan, male su šanse da će se problemi koje budu imali ozbiljno odraziti na ovaj dio bračnog života. Međutim, ako partneri daju prednost drugim stvarima i zanemaruju seksualnost, vrlo je vjerojatno da će se problemi s kojima se suočavaju prenijeti i na seksualni aspekt braka.
Zašto se događa da „nestane kemije“ u braku?
Svakodnevne obveze, umor, trudnoća i rođenje djece, manjak razgovora o vlastitim potrebama, zanemarivanje fizičkog izgleda – samo su neki od najčešćih razloga zbog kojih kemija u braku nestaje. Potrebno je mnogo komunikacije, mašte i truda da bi seks u braku postajao sve bolji, umjesto sve lošiji. Slušanje partnera, izražavanje vlastitih potreba i želja, kao i podjela obveza i odgovornosti, neki su od jednostavnijih načina na koje se može poboljšati kvaliteta seksualnog života u braku.
Manipulacija seksom u braku – je li to isključivo „ženska taktika“?
Neke žene manipuliraju seksualnošću, baš kao i neki muškarci. U psihoterapijskoj praksi susrećemo podjednak broj nezadovoljnih partnera, i muškaraca i žena. Razlozi za takvu manipulaciju mogu biti brojni, no glavni je najčešće želja za kontrolom partnera – pritom i muškarci i žene koriste seks kao oblik manipulacije kad ne znaju na druge, konstruktivnije načine ostvariti svoje ciljeve.
Što se događa kada se muškarac (ili žena) osjeti izmanipulirano?
Da bi manipulacija uspjela, „žrtva“ ne smije znati da je izmanipulirana. Dok manipulacija traje, osoba se nastoji prilagoditi partneru i ispuniti njegove/njezine potrebe, pokoravajući mu/joj se i vjerujući da će, ako učini još to nešto, problem nestati. Kad osoba shvati da je žrtva manipulacije, obično se osjeća iznevjereno i izdano. Kako će dalje reagirati, ovisi o konkretnoj osobnosti i okolnostima. Važno je naglasiti da je predrasuda kako je muškarcima više stalo do seksa u braku – sve se češće događa da su žene te koje su nezadovoljne učestalošću ili kvalitetom seksualnih odnosa, pa i one mogu koristiti seks kao način manipulacije.
Iz kojih sve razloga može izostati seks u braku?
Iz istih razloga zbog kojih nestaje „kemija“. Ako partneri dopuste da se problemi nakupljaju, a ne rješavaju se na vrijeme, vrlo je vjerojatno da će se postupno udaljiti do mjere da im se seksualni odnosi prorijede na tek nekoliko puta godišnje, ili čak i rjeđe. Ako bez opravdanog razloga (bolest, nedavno rođenje djeteta, fizička razdvojenost partnera i sl.) nema seksa dulje od mjesec dana, to je znak za uzbunu.
Koje je rješenje?
Ako se problem ne može riješiti razgovorom, prilagodbom i aktivnijim angažmanom obaju partnera, vrijeme je da par potraži stručnu pomoć. Zajedno s bračnim terapeutom mogu otkriti što je pravi uzrok problema u njihovoj situaciji te što svatko od partnera može učiniti kako bi poboljšao kvalitetu svog seksualnog života u braku. Odlazak na bračnu terapiju ne znači kraj braka, već upravo suprotno – otvara mogućnost novog početka za taj konkretni par.
Autor: Sanja Perković