Trideseta se danas doživljava kao neka vrsta prijelomnice. Od mladih, napose od mladih žena, očekuje se da do tridesete dovrše fakultet, pronađu posao, izgrade karijeru te uz sve to stupe u brak i osnuju obitelj. Ako im to uspije, okolina će ih smatrati uspješnima i na različite načine priznat će im taj uspjeh.

No, što se dogodi kad stvari ne idu po planu? Ako imate trideset, a još niste završili fakultet? Ili ste završili, ali ne možete pronaći posao? Ili ste pronašli posao, no on nimalo ne ispunjava vaše profesionalne ambicije? Ili ste ostvarili ono što ste željeli na polju karijere, ali niste pronašli partnera za ozbiljnu vezu i brak?
Dok se nekad od žena očekivalo da budu dobre domaćice, supruge i majke, danas se pred njih postavlja mnogo više zahtjeva. Imaju više izbora, ali i više odgovornosti. Mogu birati kojim putem žele ići, čime se žele baviti. No, u praksi je teško ostvariti sve te zahtjeve, a neki od njih mogu se i međusobno kositi.
Često se u takvim okolnostima javlja osjećaj nezadovoljstva, praznine i frustracije, a ponekad to može dovesti i do blažeg ili težeg oblika depresivnog raspoloženja. Što je važniji cilj koji netko želi postići, to je jači intenzitet frustracije ako osoba smatra da to nije ostvareno. Žena koja procjenjuje da nije realizirala nešto što je željela može imati snažan doživljaj neuspjeha, pa i osjećaj da je „promašen slučaj“. Svi ovi simptomi mogu biti znatno izraženiji ako ne osjeti potporu najbližih, prvenstveno obitelji.
Žene koje su u tridesetima ostvarile uspjeh na polju karijere, ali nisu osnovale obitelj, također mogu osjećati snažnu neugodu ili krivnju zbog toga. Pritisak okoline se time pojačava, pa uz unutarnji pritisak postoji i vanjski – da se udaju. Zbog toga mogu biti napetije u kontaktu s muškarcima; upoznavanja često poprimaju oblik „procjene“ je li određena osoba potencijalni partner, čime se gubi spontanost i mogućnost dubljeg povezivanja. Žena sebi može pomoći tako da preispita vlastita uvjerenja o partnerskom odnosu i obitelji. Bitno je osvijestiti zašto joj je brak i obitelj važna – je li to iskrena, autentična želja ili više posljedica pritiska okoline. Također je važno da bude svjesna što točno želi i kakav bi joj muškarac odgovarao.
Žene koje još nisu diplomirale na početku tridesetih mogu se osjećati kao da ih je „vrijeme pregazilo“. Bilo da već imaju obitelj ili su još slobodne, često imaju dojam da su propustile priliku i da neće stići nadoknaditi propušteno. Ono što je važno jest da ne odustanu, ako je riječ o fakultetu koji doista žele završiti. Ne postoji pravo vrijeme za diplomu – svako je vrijeme pravo, ako je to ono što želite. Ako imate problem s motivacijom za učenje, možete se obratiti stručnoj osobi koja će vam pomoći ukloniti prepreke i nastaviti tamo gdje ste stali.
Ako je riječ o zastoju u poslu ili karijeri, osoba bi mogla potražiti alternativne načine ispunjenja ambicija, recimo uključivanjem u projekte u nevladinom sektoru, otvaranjem vlastite tvrtke, udruživanjem s kolegama koji su također nezaposleni ili aktiviranjem vlastitih hobija. Iako je tržište rada zahtjevno i nema mnogo radnih mjesta, neka rješenja ipak postoje. Ako ste dugo bez posla ili na poslu kojim niste zadovoljni, možda je vrijeme da u sebi potaknete poduzetnički duh.
Ako razdoblje frustracije i nezadovoljstva predugo traje, važno je da osoba potraži pomoć psihoterapeuta kako bi otkrila temeljni uzrok problema i otklonila ga. Ako primjećujete da ste depresivni, potišteni, sve vam izgleda crno i čini vam se da ne vidite izlaz, možda je pravi trenutak da se trgnete, zatražite pomoć i izađete iz začaranog kruga bezvoljnosti i nezadovoljstva.
Autorica: Sanja Perković