
Vjerojatno vam se dogodilo da vam je liječnik ili nekoj vama bliskoj osobi, za određenu bolest koju trenutno imate, rekao da je riječ o „nečemu na živčanoj bazi“. Nakon toga, čak i ako zatražite dodatno objašnjenje, često ga ne dobijete i napuštate ordinaciju sa spoznajom kako iza svega postoji još nešto vezano uz vaš svakodnevni život, misli, osjećaje i ponašanje, ali ne možete točno odrediti što. U većini slučajeva jedini savjet koji ste pritom dobili jest: „Nemojte se živcirati“.
Što vam liječnik nije rekao?
Izraz „bolest na živčanoj bazi“ koristi se kako bi se označile bolesti koje su psihosomatske, odnosno one koje nastaju kao posljedica emocionalnog nezadovoljstva. Takvo nezadovoljstvo obično nastaje tako da doživimo određeni osjećaj, ali ga iz nekog razloga ne izrazimo. Taj osjećaj nije nestao, nego i dalje postoji na fiziološkoj razini. Kada dugo potiskujemo osjećaje i ne izražavamo ih, dolazi do trajnih promjena u fiziološkom funkcioniranju organizma, što naposljetku vodi do oboljenja.
Ako smo, primjerice, odgojeni da se ne smijemo ljutiti ili da je pokazivanje bijesa neprihvatljivo, ako smo kažnjavani za svaku situaciju u kojoj se ljutnja očitovala, vrlo je vjerojatno da ćemo naučiti potiskivati ili prigušivati taj osjećaj bijesa. Kada smo bijesni, na fiziološkoj se razini to manifestira ubrzanim lupanjem srca, ubrzanim disanjem, grčenjem želuca, stiskanjem čeljusti i šaka. Ako godinama sprječavamo ili ne dopuštamo sebi doživjeti i izraziti bijes, može se dogoditi da nam se želudac neprestano grči, što može dovesti do povećanog lučenja želučane kiseline, katara ili razvoja čira. Jednako tako mogu nastati poremećaji disanja, problemi s desnima i zubima te krvožilni problemi.
Osjećaj tuge ima drukčiju fiziološku osnovu, pa se i druge vrste poremećaja mogu razviti ako se tuga sustavno ne izrazi. Osim tuge i bijesa, i drugi se osjećaji mogu potisnuti, što također može dovesti do određenih psihičkih i fizičkih poteškoća.
Malo je poznato da za takve poremećaje postoji odgovarajuće liječenje, a to je psihoterapija. Ako vam liječnik kaže da imate nešto „na živčanoj bazi“, ono što vi možete učiniti jest potražiti psihoterapeuta koji će vam kroz seriju razgovora pomoći osvijestiti koji se osjećaji kriju u pozadini poremećaja te naučiti što učiniti s tim osjećajima (kako ih adekvatno izraziti nakon što ste ih doživjeli i osjetili). Kako naučite izražavati osjećaje, oslobodit ćete se fiziološke napetosti, a simptomi će se postupno povlačiti.